2 Nisan 2014 Çarşamba

F.Scott Key FITZGERALD - Muhteşem Gatsby



Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby) yazar F. Scott Fitzgerald tarafından kaleme alınmış bir roman. İlk basımı 10 Nisan 1925'te yapılmıştır. Hikaye 1922 yazında New York ve Long Island'da geçmektedir. 1920'lerin ekonomik durumu ve I.Dünya Savaşı sırasındaki bunalım ve kargaşa anlatılmıştır. Amerikan rüyası düşüncesine karşı yazılmıştır.

F. Scott Fitzgerald 1920'lerde ABD'de kaleme aldı. I.Dünya Savaşı sonrası, iyileşmekte olan ABD ekonomisi, sessizce büyüyen marketler ve "çılgın yirmiler" olarak da bilinen on yıllık dönem anlatılmıştır. Bu dönemde büyük bir toplumsal yükseliş olmuştur. 1920 Kasımında; kadınlara oy kullanma hakkı verildi, bir yasa değişikliği ile alkol yasaklandı, bir Afroamerikan tarzı müzik olan caz bu dönemin ana akımlarındandı. Fitzgerald bu dönemi "Caz Devri" olarak adlandırır.

tanıtım wikipedia 'dan .

Öncelikle Muhteşem Gatsby ' i filmini duyduğum için biliyordum.Yani bir kitabın varlığından habersizdim. Bibliyomanyaklar adlı bir okuma grubu sayesinde haberim oldu.Kim bu bibliyomanyaklar diyorsanız buradalar . Kendileri okuyup bizlerle paylaşıyorlar ;) bu paylaşımlardan birine yorum bıraktığınızda çekilişe katılmaya hak kazanıyorsunuz :) Ben de şubat ayı talihlisi olarak bu kitabı kazandım.Buradan tekrar teşekkürler kendilerine ;) sevgiler..

Öncelikle kitabın giriş bölümündeki açıklama ve önsözü dikkatlice okumanızı öneririm.Bu çağı algılamak adına oldukça önemli detaylar vurgulanıyor.
Kitapta James Gatz'in Jay Gatsby'e dönüşümü , Nick Carraway adlı genç bir iş adamının anlatımı ile canlanmış.Gatsby'nin muhteşem hayatı, o şatafatlı partilerin gerisinde gizemli adam..Daisy , Nick'in kuzeni Tom ile evli bir de kızı var,Gatsby'nin eski aşkı ..

Kitap sonlara doğru daha da bir canlılık ve anlam kazanıyor .Taşlar yerine oturuyor ;)

Sırada filmi izlemek var ;) 

keyifli okumalar dilerim :)

5 yorum:

 1. Ben filmini izlemiş ve etkilenmiştim hatta tekrar izleyecek kadar sevdim o şatafatı, gürültüyü, patırtıyı:))

  YanıtlaSil
 2. filmini de seyredip karşılaştırma yapmalısın bence..

  YanıtlaSil
 3. Blogunuzu çok beğendim sizi takibe aldım :)
  Bende bloguma beklerim
  Sevgiler,
  http://hayatimakyajla.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil