24 Kasım 2010 Çarşamba

Spartacus Efsanesi Üzerine

Bu sezon başlayan dizilerden biriydi benim için Spartacus.Bir paylaşım sitesinde yeni sezon fragmanını paylaştım bu paylaşıma iki arkadaşımın yorumları oldu.Spartacus’ün gerçek tarihi kişiliği ile ilgili, hayatının sona eriş biçimi.Her iki yorumu da okudum , yazacak birşeyim yoktu çünki bilgim yoktu.Benim için Spartacus Kirk Dauglas ile çocukluğumda başlayan ve ilginç fragmanları ile günümüze dönen bir filmden ibaretti.


Arkadaşlarıma bunu araştıracağımı yazdım ve bu sabah ilk işim nette biraz araştırma yapmak oldu.

Spartacus , Trakya’da özgür bir insan olarak dünyaya gelmiş, gençliğini burada geçirmiş ve savaşçı olarak Roma’ya hizmet etmişti. Köleliğe geçişi ile ilgili birkaç iddia var hepsi birbirine yakın yorumlar.Sonuçta Capua ‘da gladyatör olarak yetiştirildi.Kötü koşullarda köleydi.Bu sıkı denetim altında özgürlükçü düşünceleri ve ayaklanması da kaçınılmazdı. Ayaklanma M.Ö 73 ‘te gerçekleşti , sayıları gittikçe arttı ve Roma ordusunu bozguna uğrattılar.Spartacus ve yandaşlarının giderek çoğalması Roma yönetimini yeni bir önlem almaya yöneltti.Daha büyük ve çevreden desteklenmiş bir ordu ile asileri bozguna uğrattılar ve sağ kalanları çarmıha gerdiler. Spartacus’un ölümü ile ilgili çarmıha gerildiği söylense de çoğu kaynak savaş meydanlarında öldüğü yönündedir.

Spartacus ayaklanmasının; insan emeğinin ,özgürlüğünün sömürülmesi üzerine gerçekleşen yanı ,devrimsel gücü tarihe de bu anlamda ışık tutmuştur.

Bu mücadelede, köle olarak yaşamaktansa ölmeği yeğleyenlerin başkaldırısı olarak tarihe geçmiştir.

5 yorum:

 1. spartacusun ölüsü hic bi zaman bulunamadı :)

  YanıtlaSil
 2. spartakusun fragmanları için
  http://dizitakipci.blogspot.com/ ziyaret edebilirsiniz...

  YanıtlaSil
 3. teşekkür ederim takipçim olduğunuz için sizlere de başarılar.

  YanıtlaSil
 4. . Rycerz ѕκгzywił się. W sаmeϳ rzeсzy ρоgаński to stucκup [] włаdyka, znosić maleńko takіego

  ponіżej ѕamуm zamκiem. Кsiężуc zachodził poprzednio.
  Ѕtraże nawoływały sіę niejаko гzadziеj.
  Godzіna była załаpać w najwyższуm stoρniu.

  YanıtlaSil