1 Eylül 2012 Cumartesi

Deniz İRFAN - Buğday KokusuArka Kapak

Buğday başağı gerçekte kokmaz. Duyulan sadece toz toprağın kokusudur. Yani kabuğunun kokusu, tıpkı yaşadığımız hayatın görünen yüzü gibi. İçindeki gerçek kokuyu asla bilemez insan, ta ki önce un sonra da müthiş kokular saçarak dönüştüğü ekmek olana kadar. Buğday içindeki gizi saklar, dışarıya göstermez. Görmek isteyenin zahmete katlanıp o mucizevî dönüşüm yolculuğuna çıkması gerekir. Ancak o zaman insanlık tarihi kadar eski bir sırra vakıf olunur. İnsan gibi, onun dış görünüşü ve içindeki sırları gibidir buğday. Kabuklara bakar insanları yargılarız. O kabuk hayatın sadece dışıdır. Özü ise içerde gizlidir. O öze varmak ise bir yolculuktur, zorlu bir yolculuk. Sabırlı olmaktan geçer. Sevmekten vazgeçmeden, o güzelliği içinde yaşatmaktan geçer. Başına gelen her şeyi sevmekten başka bir çaba istemez, yol ne kadar zorlukla dolu olursa olsun?

Sevgili Pınar 'ın yapmış olduğu çekilişte şanslıydım ve bu kitabı hem de yazarının  imzası ile  kazanmış oldum.Bu sayede Deniz İrfan ve kitabı Buğday Kokusu ile tanışmış oldum.
Keyifle okudum, dili çok akıcı ve çok uzun cümleler içermediğinden kolaylıkla okunuyor.
Değişik mekanlar , ülkeler ,terör , aile bağları, Anadolu herşey var kitapta.
Kahramanlarımız Yusuf veElif'in üniversite günlerini okurken kendimden çok şey buldum, hüzünlendim,eşimle ilk tanışmalarımız geldi aklıma, sabah erkence dersimiz olmasa  bile birbirimizi görmek için okula koşuşmalarımızı..
Hayat Yusuf ve Elif için değişik sürprizler hazırlamıştır ve onları nasıl bir son beklemektedir ?

Kitabı ben beğendim , iyi ki tanımışım Deniz İrfan ve Buğday Kokusu'nu..

Kitaptan beğendiğim kısımları yine not aldım ve sizlerle paylaşmak istedim:
" Kavuşmak ;bir sonraki ayrılığın hüznünü taşıyıp getiriyordu,hem de insanlara hiç bir seçenek bırakmadan."
" Elif onların gözünden hayatın renklerini görmeye çalıştı "
"Umulandan çok umulmayanların ve beklenmedik olayların yön verdiği hayatlar , yeni acılarıyla ve zamanın acılarını silmesi umuduyla güne başladı "1 yorum:

 1. Merhaba,
  Yeni romanım "Yedi Sekiz" çıktı. Size bildirmek istedim...
  Sevgi ve selamlarımla,
  Deniz İrfan
  irfandenizi@gmail.com

  YanıtlaSil