24 Mart 2014 Pazartesi

Sezgin KAYMAZ - Kün
Kün 


"Ankara Çayı, bağrına şefkatle basıp muhafaza ettiği sivrisinek larvalarını usul usul kabuğundan salıyor, evlâd-ı haşerattan dokunmuş vızıltı pikesini, ana avrat sövmüşmüş sövmemişmiş hiç aldırmadan civardan geçenlerin burun deliklerine, kulak memelerine doğru sallıyordu. Şımarık şımarık bahar müjdesi vereceğiz diye uçuşan kavak pamukları, terli enselere, çıplak alınlara yapışıp kaşındırarak milleti illet ediyordu. Börtü böcek antenini sallıyor, kıllı bacaklarını sıvazlıyordu. Danaburnu topraktaki tohuma, uçuç böceği yapraktaki bite, tırtıl yaprağa, solucan toprağa saldırıyor, peygamberdevesi alayına saldırıyordu. Çocuk yaşta beyaz bulutlar havai gökyüzünde uzun eşek oynuyor, kararsız tavırlarla kâh yavşayıp kıç kıça sokuluyor, kâh gâvur görmüş gibi kopup birbirlerinden uzaklaşıyorlardı.
Bahar gelmişti."

Kün, yani Ol...Neleri neleri olduran bir roman, Kün. Ölülerin daha da ölebildiği -ya da tam ölemediği-, cami imamıyla ateistin birbirini aydınlatabildiği, köpeklerin (hem de Konya ağzıyla!) konuşabildiği, el kadar oğlanın kendisine el kaldıranı haşat ettiği bir âleme kapı aralıyor. Şerefsizler şerefsizliğin gözüne vuruyorlar, iyiler canını dişine takıyor, feleğin zarı hepyek de gelse bir bakıyorsunuz altı kapı alıyor.

Sezgin Kaymaz, kendine özgü üslûbu ve hâlesiyle, yine eğlenceli ve ürpertili bir hikâye anlatıyor.
Anlattığı hikâyenin heyecanıyla anlatışın neşesi yine birbirini coşturuyor.

Sıradan denen insanların sıradan denen hallerinin ve dillerinin usta yazarı, Angaranın kıyısına, rengâhenk bir Konya dekoru kuruyor ayrıca - Eski Konya. Eski taşra yaşantısı… Sezgin Kaymazın gizemine, mizahına, olay örgüsüne, anlatıcılığına tutulanlar kadar, yerliliğine de tutulanlar yok mu? Kün, her zevke yetişiyor, her şeyi olduruyor!


Kitap tanıtımı   www.dr.com.tr'den...


Kün , yazarın okuduğum ilk kitabıydı.2013 yılının en iyi romanı  denmişti ve bunu fazlasıyla hakettiğini düşünüyorum.Çok keyif alarak okudum ;)

Kesinlikle okunmalı ;)
3 yorum:

  1. güzel gerçekten , farklı , enteresan , ilginç...

    YanıtlaSil
  2. Blogları uzun zamandır gezemiyordum, bir göz gezdireyim dedim. Okuduğunuz son dört kitap (bu da dahil olmak üzere) okumayı çok istediğim, merak ettiğim kitaplar arasında.

    YanıtlaSil
  3. Ne güzel kitaptı tadı hala damağımda diyebilirim hatta yazarın son kitabını sırf bu yüzden almayı erteliyorum ya aynı tadı bulamazsam diye:))

    YanıtlaSil