14 Ocak 2014 Salı

Hamdi Koç - Çıplak ve YalnızÇıplak ve Yalnız

"Küçük ve yalnız" olduğunu sanan bir kahramanın "büyük ve kanlı" bir geçmişe yaptığı yolculuk…

Amcam ölünce ilk bana haber verdiler. İnanmadım. Olmaz öyle şey, dedim. Oldu valla, dediler, amcan öldü. Ya tabii ki ölmüştür, ayrı konu, ama ilk bana haber verdiğinize inanmıyorum, dedim. İnan, dediler, ilk sana haber verdik. Sustum ve benimle konuşan nefesin arkasındaki boşluğu dinledim. Yalan olsa bir hışırtısı, bir kıpırtısı, bir şeysi mutlaka duyulurdu. Doğru söylüyorlardı. Cidden amcam ölmüştü ve ilk bana haber veriyorlardı. Çok duygulandım. Hayatımda ilk kez bir konuda ilk akla gelen isim oluyordum. Peki, dedim, teşekkür ederim. Gururum okşandı. Bunu hiç unutmayacağım. Ayrıca hepimizin başı sağ olsun. Ölenle ölünmez. Allah geride kalanlara sabır filan. Ben müsaadenizle gidip biraz ağlayayım.
İyi geceler.
Telefonu kapattım.

Çıplak ve Yalnız son sayfasına dek elinizden bırakamayacağınız sarsıcı bir roman.

www.dr.com.tr


Tanıtımında söylendiği kadar sarsıcı bir roman değildi.Konusu da kurgusu da hoşuma gitmese de elimden bırakamadım. Neden bilmem , okudukça okuyasım geldi , hani bazen koparsınız ya konudan yok, tekrarlar olmasına rağmen, sonra düşününce saçma bulmama rağmen kopamadan okudum.

Dediğim gibi, kurgudan hoşlanmadım , ancak yazarın kelime oyunları beni sanırım kitaba bağladı.

Okudum ,  okuduklarım aklımda yer etti, karakterleri ile tanışmış gibi oldum, hem sevmedim hem de nasıl bu kadar yer etti be de  bilemedim :)


4 yorum:

 1. hımm bu yazarın bissürü kitabını okudum bunu henüz okumadım ama hep elime alıyom kitapçılarda. bilemedim şimdi bak okuyim mi ama. bi de çok iyi bi çevirmen biliyo musun, klasikleri çeviriyo, jane austen.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bilmiyordum, demek bu kelimelerle dans çevirmenlikten gelen bir özellik ;) teşekkürler yorumun için pek çok şey öğrendim bak :)

   Sil
 2. ama bloguma bi baksan yaaa.
  :)

  YanıtlaSil
 3. benim de elimde olan ve fakat beklettiğim kitaplardan , okunacak ama kesin yani :)

  YanıtlaSil