9 Ocak 2014 Perşembe

Hakan GÜNDAY - DahaDaha

Siz bu cümleyi okurken, bir yerlerde insanlar, ülkelerindeki savaş, açlık ve yoksulluktan kaçmak için sonu zifiri bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor. Ancak bu hikâye o kaçak göçmenlerle değil, onları kaçıranlardan biriyle ilgili. Adı Gazâ. Babası bir insan kaçakçısı, Gazâ da onun çırağı. Henüz 9 yaşında. Yani, hayata ve insana dair, öğrenmemesi gereken ne varsa, hepsini öğrenecek yaşta.

"Doğu ile Batı arasındaki fark, Türkiyedir. Hangisinden hangisini çıkarınca geriye Türkiye kalır, bilmiyorum ama aralarındaki mesafe Türkiye kadar, ondan eminim. Ve biz orada yaşıyorduk. Her gün politikacıların televizyonlara çıkıp jeopolitik öneminden söz ettiği bir ülkede. Önceleri çözemezdim ne anlama geldiğini. Meğer jeopolitik önem, içi kapkaranlık ve farları fal taşı gibi otobüslerin, sırf yol üstünde diye, gecenin ortasında mola verdiği kırık dökük bir binanın ada ve parsel numaralarıyla yapılan çıkar hesapları demekmiş. 1.565 km uzunluğunda koca bir Boğaz Köprüsü anlamına geliyormuş. Ülkede yaşayanların boğazlarının içinden geçen dev bir köprü. Çıplak ayağı Doğuda, ayakkabılı olanı Batıda ve üzerinden yasadışı ne varsa geçip giden, yaşlı bir köprü. Kursağımızdan geçiyordu hepsi. Özellikle de, kaçak denilen insanlar… Elimizden geleni yapıyorduk... Boğazımıza takılmasınlar diye. Yutkunup gönderiyorduk hepsini. Nereye gideceklerse oraya… Sınırdan sınıra ticaret… Duvardan duvara…"
(Tanıtım Bülteninden) www.dr.com.tr 

Hakan Günday ile " AZ" da tanıştık. Ben beğenilerimi dile getirdiğimde arkadaşlarım diğer kitaplarını önerdiler. Derken  "Daha"  geldi.Az'ı okuyanlar bilirler bıraktığı etkiyi.Daha'sı mı olacak diye düşüncelerle başladım okumaya..

Gaza , hayatı tam da hayat okulunda öğreniyor. Esneklik yok onun hayatında tamtamına gerçekler var. Konusu tanıtımlarda çokça anlatıldı.Ben de okuduğum an sıcağı sıcağına yazamadım, aslında yazmak istediklerim vardı not almıştım.Şimdi de  tam ifade edemem korkusu ile yazmayacağım.

Son olarak diyebileceğim şu, Daha 'sı varmış evet .Hakan Günday bu kitapta yazdıkları ile insan denen  varlığın  hissedebilecekleri , yaşanmışlıkları ve doğası gereği olabilecek bencilliklerini ,bu bencilliğin insana yaptırabileceklerini  tokat gibi vuruyor yüzümüze.Ben öyle hissettim.Bir tokat yedim, kendime gelmeye çabalıyorum :)

keyifli okumalar herkese..

2 yorum:

  1. ben bu posta yorum yapmış olabilirim , olmalıyım , :)Hakan Günday başkadır, bambaşkadır hem de:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Hakan Günday bambaşka , tespitine katılıyorum.

      Sil