7 Kasım 2013 Perşembe

Ahmet ÜMİT - Beyoğlu'nun En Güzel Abisi


Kitabın Tanıtımı D&R 'dan ; 


Beyoğlunun En Güzel Abisi


Yılbaşı gecesi işlenen bir cinayet... Tarlabaşının arka sokaklarında bulunan bir erkek cesedi. Öldürülmüş erkeklerin en yakışıklısı, belki de en kötüsü. Karanlık sırların ortaya çıkardığı utanç verici bir gerçek. Gururlarının kurbanı olmuş erkekler, onların hayatlarını yaşamak zorunda olan kadınlar. Bu cinayetler yatağında, bu kötülükler bahçesinde, bu insan eti satılan can pazarında masumiyetini korumaya çalışan bir adam. Bir zamanlar İstanbulun en gözde yeri olan Beyoğlunun hazin hikâyesi.

Karanlık... Soğuk havayla iyice ağırlaşan bir karanlık. Uzaklardan şarkılar geliyor kulağına, neşeli kadın çığlıkları, ayarını yitirmiş sarhoş naraları, biri küfrediyor belki ana avrat, belki ağlıyor biri hıçkıra hıçkıra, belki biri sessizce ölüyor bu gürültünün, bu hengâmenin ortasında. Umurunda değil. Hepsinden sıyrılmış, sadece öfke...

Nereye gittiğini bilmeden yürüyor, nefret tarafından kuşatılmış olarak. Kıskançlık denen o canavar, çelikten pençesine almış yüreğini, habire sıkıyor. "Kadınlar," diyor bir ses zihninin derinliklerinden... "Kadınlar, onlarla oynayamazsın... Oynadığını zannedersin ama bir de bakmışsın, asıl oyuncak sen olmuşsun." Hayatına giren kadınların yüzleri beliriyor sokağın zemininde. Birer birer düşüyor görüntüleri ayaklarının dibine. Hepsinin boynu bükük, hepsinin gözlerinde keder. Hepsi üzgün... Aldırmıyor, bir su birikintisiymiş gibi basıp geçiyor üzerlerinden ama yeniden düşüyor görüntüler zemine. "Kadınlar," diyor o ses yine, "Kadınlardan asla kurtulamazsın, hayaletleri hayatın boyunca seni takip eder."
(Tanıtım Bülteninden)


Yorumum ;)

twitter sayesinde haberim oldu Ahmet Ümit 'in yeni kitabı raflarda yerini alacak dendi.Hissettiğim heyecan ve sevinç yerini sabırsızlığa bırakıyordu ki, kitap elime ulaştı :) Polisiye ve gerilim okumayı çok seviyorum.Ahmet Ümit'in kalemindense eğer bal damlıyor kelimelerden bal ..
Bir solukta okudum , çok sevdim.Yüksek temposu hiç düşmedi, konu tanıtımında okuduğunuz gibi, anlatım Gezi olaylarına da yer veriyor, her  açıdan bakmamızı sağlıyor.
Başkomiser Nevzat, Evignia , komiser Ali ve Zeynep yine bizlerleydi bu kitapta. Ayrıca Selim İleri ve benim çok hoşuma giden bir sürpriz yazar da var.. O'nu yer aldığı  her satırda gülümsememi tutamadım :)
Bu romanda herşey gerçek, sokak çocuklarının durumu da, kabadayıların ,mafyaların ve hatta polis teşkilatının durumu da..Bu anlamda Ahmet Ümit için çok iyi bir gözlemci diyebiliriz.
Son sözüm alınmalı derhal okunmalıdır ;)
2 yorum:

  1. Ben de geçen haftalar da Kavim'i okuyup bitirdim. Bu kitabı da okumak istiyorum. Bab-ı Esrar da çok övülüyor ama onun konusu bana biraz uzak. BEGA daha bir sıcak geldi bana :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kavim'İ ben de yeni okudum , okuduğum Ahmet Ümit kitapları içinde en sevdiğim Bab-ı Esrar oldu bu arada ;) aynı konuyu farklı kalemlerden okumuştum oysa ki ..öneririm ;)

      Sil